PolskiGrill - grille ogrodowe, nierdzewne ruszty do grilla, paleniska stalowe Grille Grill na trójnogu - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Grill na trójnogu – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Grill trójnóg KUTY - cygański - ogniskowy

Co warto wiedzieć przed zakupem grilla ogniskowego?

Grill na trójnogu to jeden z najczęściej kupowanych grillów w naszej firmie. Sprawdźmy na co warto zwrócić uwagę przed wyborem grilla tego rodzaju i jakie rozwiązania świadczą o jego jakości.

Mnogość ofert w Internecie dotyczących trójnogów ogrodowych pozwala nam stwierdzić, że jest to ostatnimi laty najbardziej popularny grill używany przez Polaków. Na pewno składa się na to jego użyteczność, stabilność w każdym terenie oraz to, że można grillować nad ogniskiem co nadaje niepowtarzalny smak przyrządzanym potrawom. Bardzo często jest ustawiany w dużych paleniskach obłożonych kamieniem i stanowi wyróżniający punkt na mapie ogrodu.

Jeśli podjęli już Państwo decyzję na temat wyboru tego rodzaju grilla do swojego ogrodu to następnym etapem będzie wybór odpowiedniego produktu spośród dostępnych na polskim rynku. Rozumiemy, że nie jest to łatwy wybór. Na każdym kroku widzą Państwo najniższe ceny i “najwyższą” jakość, co nie ma realnego uzasadnienia. Rozbierzmy, więc trójnóg na części pierwsze i przeanalizujmy różne rozwiązania i problemy, które zauważyliśmy…

Elementy składowe

Grill na trójnogu, aby działał musi składać się z następujących elementów:

  • 3 nogi
  • element mocujący nogi i spinający je względem siebie (u nas nazwany Wieńcem)
  • zawiesie, które umożliwi podwieszenie rusztu
  • element umożliwiający regulację wysokości rusztu (u nas jest to Korbka)
  • ruszt, na którym smażymy potrawy
  • opcjonalnie palenisko stalowe lub kamienne

Nogi

Ważnymi cechami charakterystycznymi nóg są: długość, szpic oraz to czy są składane z dwóch części.  

Nogi w trójnogu tworzą jego podstawową konstrukcję. Często do ich budowy używane są stalowe pręty pełne o małym przekroju, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie wdając się w szczegóły dotyczące wytrzymałości materiałów można ogólnie stwierdzić, że pręt ma mniejszą wytrzymałość niż profil zamknięty o tym samym przekroju. W grillu stal nagrzewa się od ognia i pręty nagrzewają się bardziej, co powoduje większą plastyczność stali i łatwiej o uszkodzenia.

W naszych trójnogach noga to profil zamknięty o długości 215 cm. Jest on dzielony w połowie co ułatwia transport i przechowywanie zimą oraz pozwala rozstawić nogi na tyle szeroko, aby grill bez problemu stał w dużych paleniskach o średnicy nawet 150 cm! Proszę zwrócić uwagę na to, że w przypadku gdy nogi są zbyt krótkie i rozłożymy je szeroko to jednocześnie ograniczamy możliwość regulacji wysokości rusztu. Blokuje się on o zwężające się ku górze nogi. Ognisko potrafi sięgać płomieniami wysoko, warto więc zachować maksymalnie dużą możliwość regulacji wysokości.

Nasze trójnogi zakończone są masywnymi szpicami z jednego odlanego kawałka stali. Przez co po ich wbiciu do ziemi nie musimy martwić się o ewentualne ich urwanie czy skrzywienie.

Wieniec, zawiesie i korbka

Wieniec to element, do którego przykręcamy nogi. Znajduje się w nim również bloczek, przez który przeciągamy linkę i kierujemy w dół w stronę rusztu. Wieniec może przybierać różne formy. Warto zwrócić uwagę na to, czy jego konstrukcja umożliwia zmianę kąta nóg. Dzięki temu trójnóg można rozłożyć szerzej lub węziej i dopasować go do średnicy rusztu oraz paleniska. Wieniec powinien być na tyle sztywny, aby zapewnić stabilność całej konstrukcji.

Korbka do grilla
Korbka do grilla ogniskowego

W naszych trójnogach do regulacji wysokości rusztu wykorzystujemy zaprojektowaną do tego korbkę. Posiada ona blokadę przed samoistnym opuszczeniem. Aby podnieść ruszt wystarczy zakręcić korbką, ale by go opuścić należy podnieść specjalną zapadkę. Nie musimy przez to dotykać gorącego i zazwyczaj niezbyt czystego łańcucha. Regulacji dokonujemy przez miłą w dotyku, drewnianą rękojeść.

Do korbki poprowadzona jest linka pleciona o grubości 3 mm ze stali nierdzewnej, która wytrzyma na prawdę dużo! Pozwala ona na cichą, płynną regulację i nie uszkadza powierzchni bębenka, na który się nawija jak w przypadku łańcucha.

Do brzegu…

Po przeczytaniu tego artykułu powinni Państwo wiedzieć na co zwrócić uwagę przed wyborem grilla na trójnogu. W obecnych czasach projektanci w dużych firmach pracują pod presją osiągania niskich cen produktów, aby zachować konkurencyjność. Bardzo często muszą rezygnować z dobrych rozwiązań konstrukcyjnych, które zwiększają finalne koszty produktu.

W następnych artykułach spróbujemy przybliżyć nasze spojrzenie na kolejne sprawy związane z produktami do grillowania. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, zachęcamy do zadania ich w komentarzach.

Share:

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *